Oświadczenie na dzień 14.10.2019 r.

Dnia 11.10.2019 r. podpisano protokół z kontroli sanitarnej, która odbyła się w kuchni prowadzonej przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej. Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami PSSE w Gliwicach, którzy tak jak i nasza organizacją dążą do rozwiązania sprawy oraz wykonania wszelkich czynności, które wyeliminują w przyszłości czynniki mogące spowodować jakiekolwiek zagrożenie. 

Komentarze dotyczący szeregu nieprawidłowości w kuchni prowadzonej przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina „ Caritas Diecezji Gliwickiej są nieprawdziwe i niepełne.  Owszem kontrola wykazała czynniki wymagające zmiany, natomiast same procedury naprawcze zostały wdrożone jeszcze przed otrzymaniem protokołu. Wymieniono pojemniki plastikowe do przechowywania półproduktów i żywności, odkamieniono i oczyszczono wszystkie punkty wodne doprowadzające wodę do kotłów, pomimo zakupu jaj naświetlanych oraz z certyfikatem świadczącym o tym, iż są wolne
od Salmonelli wprowadzono dodatkowe naświetlania w odpowiednim stanowisku na kuchni, zmodyfikowano punkt oczyszczania pojemników po pozostałościach jedzenia, ponowie przeszkolono pracowników w zakresie Dobrych Praktyk Higienicznych oraz Dobrych Praktyk Produkcyjnych, a także na podstawie karty stanowiskowej. Wszelkie działania podlegać będą ponownej kontroli, której dokonają inspektorzy PSSE w Gliwicach.

Kuchnia została zdezynfekowana przez firmę zewnętrzną oraz poddana ozonowaniu, pracownicy skierowani na badania, a w razie konieczności odsunięci od pracy. Dodatkowo dwukrotnie pobrano wymazy z urządzeń i powierzchni roboczych w kierunku występowania bakterii, a wyniki nie wykazały nieprawidłowości.

Nadmienić należy, że w czasie kontroli przedstawiono inspektorom szereg dokumentów, w których nie stwierdzono nieprawidłowości, w tym stosowne instrukcje, faktury zakupowe dotyczące żywności, z których przygotowywane są posiłki, rejestry, informacje i instrukcje dotyczące sprzętu wykorzystywanego w kuchni, atesty na pojemniki, receptury przygotowywanych potraw, jadłospisy, karty dotyczące środków dezynfekujących, umowy z firmą zajmującą się dezynsekcją i deratyzacją, umowy z firmami odbierającymi odpady oraz aktualne protokoły i wiele innych. Kuchnia jest odpowiednio wyposażona, wszelkie blaty i urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej. 

Pracodawca zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, rękawiczki, czepki, fartuchy, jednorazowe ręczniki papierowe i wszelkie potrzebne środki higieniczne. Zakupiono także nową odzież roboczą i fartuchy.

Kontroli sanitarnej zostały poddane także Żłobki „Misiowa Kraina” oraz „Bożego Miłosierdzia”. Wyniki były pozytywne i bez zastrzeżeń. Wszystkie trzy żłobki zostały poddane dezynfekcji i ozonowaniu, a indywidualne ręczniki dla dzieci zamieniono na stałe na papierowe. W Żłobku „Misiowa Kraina” kontroli dokonał także inspektor z Urzędu Miasta Zabrze, który także nie stwierdził nieprawidłowości. Pracownicy oraz dzieci zostali skierowani na badania. Badania profilaktyczne dla dzieci i personelu w Żłobku „Dzieciątka Jezus” ruszają także od godzin porannych dnia 14.10.2019 r. Odbyły się spotkania z rodzicami dzieci uczęszczających do żłobków, uruchomiono również dodatkowy numer telefonu
do przekazywania pilnych informacji, a w tym tygodniu planowane jest spotkanie w szkole
w Świerklańcu. 

Przyczyny wystąpienia bakterii nie są znane. Zbieg wielu okoliczności spowodował, że osoby zarządzające Domem Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej ponoszą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Pozostaje jedynie z całego serca przeprosić w szczególności rodziny, które obawiały się o życie i zdrowie dzieci. Zapewniamy, że proces produkcji posiłków zostanie poddany jeszcze bardziej rygorystycznej kontroli, a zaistniała sytuacja ogromnie wpłynęłana świadomość personelu.

Serdecznie dziękujemy pracownikom, którzy stanęli na wysokości zadania i nawet w trudnych chwilach nie odwrócili się i lojalnie działają wdrażając procedury, informując rodziców i przede wszystkim zachowując opanowanie i spokój. Jesteśmy również wdzięczni inspektorom PSSE w Gliwicach, którzy potraktowali sprawę profesjonalnie i rzeczowo, nie wydając pochopnych osądów i instruując nas krok po kroku, a także Pani Dyrektor szkoły w Świerklańcu, która z opanowaniem przekazywała rzetelne informacje i pozostawała w stałym kontakcie.

Mamy ogromną nadzieję, że ponad 10 lat pracy i pozytywna opinia, którą przez lata posiadamy u wielu kontrahentów pozwolą Państwu odzyskać zaufanie do naszej organizacji. 

Wszelkie informacje w sprawie będziemy przekazywać na bieżąco w formie oświadczeń.

Oświadczenie na dzień 08.10.2019 r.

Wyjaśniamy, że posiłki przygotowywane dla dzieci w żłobkach i szkołach gotowane są w kuchni prowadzonej przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej.

W momencie rozpoczętego przez sanepid postępowania i podejrzenia zatrucia kuchnia została zamknięta i wyłączona z produkcji, pracownicy skierowani na badania , zlecono także pobranie wymazów z powierzchni kuchennych laboratorium zewnętrznemu.

Obecnie posiłki przygotowywane są przez całkowicie odrębną organizację – Kuchnia „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej, która dysponuje osobnym budynkiem, pomieszczeniami kuchennymi, zapleczem i pracownikami.

Nasze działania oparte są na stałej współpracy z inspektorami poszczególnych działów PSSE w Gliwicach oraz potwierdzonych informacjach. Na dzień dzisiejszy wiemy, że bakteria Salmonelli była stwierdzona jedynie w próbce pobranej surówki z kapusty białej z koperkiem. Bakterię stwierdzono także u 2 dzieci ze szkoły w Świerklańcu, 3 dzieci w Żłobku „Misiowa Kraina” oraz 3 pracowników kuchni. Mowa także o Salmonelli typu D a nie B. Kuchnia prowadzona jest przez DDP „Rodzina” od 8 lat bez zastrzeżeń.

Otrzymaliśmy, jak z resztą co roku o tej porze, potwierdzone informacje m.in. zaświadczeniami od pediatrów o nasilającej się grypie jelitowej. W związku z tym dnia 30.09.2019 r. wzmożono procedury przeciwdziałania wirusowi poprzez przeprowadzanie dodatkowej dezynfekcji i naświetlania pomieszczeń żłobkowych lampami UV.

Wyniki badań zlecone laboratorium zewnętrznemu dotyczące pobranych z powierzchni kuchennych wymazów nie wykazały nieprawidłowości, a w pobranych próbkach nie stwierdzono obecności bakterii Salmonella. W dniu dzisiejszym odbyła się także kontrola sanitarna w Żłobku „Misiowa Kraina”, która również zakończyła się opinią pozytywną.

W dniu 04.10.2019 r ok godz. 14:00 sanepid w Gliwicach poinformował nas o 3 potwierdzonych przypadkach Salmonelli w związku z tym natychmiast zostali poinformowani wszyscy rodzice dzieci uczęszczających do Żłobka „Misiowa Kraina” o konieczności zgłoszenia się do nas w celu odebrania pojemników do pobrania materiału do badań. W badaniach uczestniczą dzieci i pracownicy.

Ze względu na szybki przebieg sprawy, stałe kontrole sanitarne, przygotowywanie dokumentacji, przeprowadzanie badań, pomimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie na wszelkie pytania osób zainteresowanych sprawą odpowiadać na bieżąco. Obecnie organizujemy spotkania informacyjne z rodzicami dzieci uczęszczających do żłobków.

Oczekujemy na protokół z wynikami kontroli sanitarnej w kuchni i dalszymi zaleceniami. W swoich działaniach kierujemy się procedurami wyznaczonymi przez PSSE w Gliwicach.

Zajęcia z dogoterapii w żłobkach

Plan zajęć żłobkowych jest bardzo urozmaicony. Czas wypełniają nie tylko zajęcia edukacyjne prowadzone przez opiekunki, ale także dodatkowe np. w ramach dogoterapii.

więcej

Ćwiczymy nasze zmysły

Zorganizowanie ciekawych zajęć dla naszych maluchów to nie lada wyzwanie :) Na szczęście kreatywne, żłobkowe ciocie mają wspaniałe pomysły.

więcej

Domowa kuchnia

Kuchnia działająca pod szyldem Domu Dziennego Pobytu "Rodzina" Caritas Diecezji Gliwickiej gotuje domowe obiady i dostarcza je bezpośrednio do mieszkań osób starszych i niepełnosprawnych.

więcej

Kino dla seniora

W tym tygodniu podopieczni naszej świetlicy dla osób starszych skorzystali z oferty studyjnego kina Światowid w Katowicach.

 

więcej

Witamy jesień!

Myśleliśmy, że pożegnanie lata będzie dla nas trudniejsze, jednak zajęcia zorganizowane przez żłobkowe ciocie w pełni przekonały wszystkich, że jesień będzie słoneczna, wesoła, pełna kolorów i zabawy!

więcej

Weekend pełen wydarzeń!

Ostatni weekend był dla wolontariuszy bardzo pracowity. W Zabrzu sporo się działo, a nasza organizacja z wielkim zaangażowaniem brała udział w wydarzeniach.

więcej

Dwujęzyczne dzieci!

Już w październiku w naszych żłobkach ruszają zajęcia, w ramach których dzieciaczki będą poznawały podstawowe słówka i zwroty w języku angielskim. Zestaw edukacyjny Baby Beatles to kurs, który umożliwi naszym żłobkowym ciociom w formie zabawy przyswoić podopiecznych z nowym językiem. Mamy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zaangażować także rodziców do wzięcia udziału w programie.          

 

więcej

Rodzina razem w Zabrzu

Już w tą sobotę 21 września w godzinach od 13:30 do 18:00 przy ul. Jaskółczej 40 odbędzie się IV edycja pikniku rodzinnego pod hasłem "Rodzina razem w Zabrzu"!

więcej

KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA! 20-21 września

Już pod koniec września odbędzie się kolejna akcja charytatywna Caritas pod nazwą "Kromka chleba dla sąsiada"!

„Starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam nauczanie i wiarę, zostawiają nam spuściznę. Oni jak stare wino mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo” – powiedział papież Franciszek podczas jednego ze swoich kazań.

więcej